TEKNOLOJİ

Gaming Mouse Rehberi

DPI(CPI) Nedir?

Eğer bir teknoloji mağazasına gittiyseniz ve oyuncu faresi almak istediyseniz satış temsilcileri size muhtemelen ilk özellik olarak farelerin 5000DPI, 10.000 DPI, 16.000 DPI gibi özelliklerinden bahsederler. Bu rakamlar farelerin hassasiyetlerini ifade eder.

DPI ‘ın açılımı Dots Per Inch yani tek bir düzlemde yan yana sığabilen noktalar anlamına gelmektedir. Aslında teknik olarak doğru ifade şekli CPI’ dır. Yani Counts Per Inch, inç başına sayım(Noktaları/pixelleri sayıyor). Farelerin çalışma şekli ise yüzeyleri pixellere dönüştürüp siz mouse’ u hareket ettirdikçe hareket ettiği yüzeydeki pixel’ leri sayıyorlar.

Optik bir mouse genellikle 800-1600 CPI arasında pixel okuma yeteneğine yani hassasiyete sahiptir. Oyuncu mouselarında pazarlama ve markalaşma gibi amaçlar için pixelleri 4′ e veya daha fazla sanal olarak bölerek CPI değerlerini yükseltirler ancak bunun avantajları olduğu gibi dezavantajları da vardır.

Avantaj

İnsan gözünün takip edemediği hızlı mouse hareketleri

Micro mouse hareketleri (yavaşlık ve hassasiyet gereksinimlerinde kullanılır.)

Dezavantaj

Keskinliğini kaybetmiş mouse hareketleri yani 1 pixeli daha küçük parçalarda bölerek mouse hızını arttırabiliyoruz ancak atlama ve okuma problemlerini de beraberinde getiriyoruz.

Evet bugün Pixart yani PMW gibi oyuncu mouse sensörleri oldukça kaliteliler ancak bu asla bize yüksek hızlarda %100 doğruluk vermiyor. Yani kısacası hız için keskinlikten biraz feragat ediyoruz. Hepinizde bazen CS:GO’ da flick dediğimiz seri vuruşları yaparken kesin vuracak olduğunuzu düşündüğünüz düşmanı vuramadığınız hissiyatı olmuştur. Bunun en büyük sebebi yüksek CPI’ larınız olabilir. Tabii ki bir “kolsuz” olmadığınızı varsayıyorum.

Makanoucchi

PC donanım meraklısı. Teknoloji, anime ve PC oyunlarına tutkulu. HardwareTurk aracılığı ile teknolojik gelişmeleri sizin için yorumluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu