TEKNOLOJİ

Global Çip Kıtlığı İphone 12 Üretimini Vurdu

Pandeminin neden olduğu daha yüksek talep ve tedarik zinciri kısıtlamaları, yarı iletkenlere ihtiyaç duyan hemen hemen her sektörü etkileyen küresel bir çip kıtlığına neden oluyor. Sektör analistleri, otomotiv endüstrisinin en büyük darbeyi aldığını ve sorunun tüketici elektroniği pazarında da derinleşeceğini öne sürüyor. Bu, Apple’ın iPhone 12 üretiminin de zarar görebileceği anlamına geliyor.

Bu ayın başlarında, bir Microsoft temsilcisi yonga kıtlığının 2021’in ilk yarısı boyunca devam edeceğini söylerken AMD’nin CEO’su Lisa Su, bunun 2021’in tamamı boyunca norm olacağı konusunda uyardı.  Apple’ın baskın pazar konumuna ve özel sipariş kapma yeteneğine rağmen analistler, üreticilerden alınan tedarik bilgileri, akıllı telefon endüstrisinin bir bütün olarak etkileneceğini düşünüyor ancak şimdilik boyutlarını ölçemiyor. Otomotiv endüstrisinin kaçırılan satışlardan yaklaşık 61 milyar dolar zarar gördüğü söyleniyor.

Ne yazık ki, bunun da hızlı bir çözümü yok. Yarı iletken endüstrisi şu anda maksimum kapasitede, bu nedenle sorunu çözebilmenin tek yolu yeni fabrikalar inşa etmek.

Makanoucchi

PC donanım meraklısı. Teknoloji, anime ve PC oyunlarına tutkulu. HardwareTurk aracılığı ile teknolojik gelişmeleri sizin için yorumluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu