TEKNOLOJİ

Google Nest 2 Siz Uyurken Vücut Hareketlerinizi Takip Edecek

Yeni Google Nest Hub, kişiselleştirilmiş uyku izleme raporları oluşturmak için kullanıcıların yatakta vücut hareketlerini takip edecek.

Cihazın radar tabanlı tarama teknolojisi, öksürme ve horlama gibi hareketlerin yanı sıra ışık ve sıcaklık değişikliklerini de algılıyor.

Ancak bu yeni özellikler, eleştirmenler tarafından “en savunmasız” olduğumuz bu anda kişisel verileri toplama yönünde eleştirildi.

Gizlilik Güçtür kitabının yazarı Carissa Véliz sordu: “Seks yaptığınızda ne olur?”

Google, yeni özelliklerin “gizlilik göz önünde bulundurularak geliştirildiğini” ve toplanan verilerin kişiselleştirilmiş reklam oluşturmak için kullanılmayacağını söyledi.

Kullanıcılar ayrıca hareket izlemeyi ve mikrofonu devre dışı bırakmayı ve depolanan verileri silmeyi seçebilecek.

Hareket veya ses yoluyla toplanan tüm bilgiler cihazda yerel olarak işlenecek ancak anonim “uyku durum verileri” Google’ın bulut sunucusunda depolanacak. Bu verilere uyku süresi, uyku derinliği, öksürük ve uyku huzursuzluk durumları dahildir.

‘Casusluk’

Yazar Véliz, “Ortaya çıkan birçok soru var.

“Uyku kalitenizle ilgili verilere ne olacak?

“Bir sigorta şirketinin eline geçebilir mi?”

“Google, gelirinin çoğunu kişisel verilerin kullanımından elde ediyor.”

“Ne zaman yeni bir ürün ortaya çıkarsa, onu kullanıcıları için tasarlanmış bir ürün olarak lanse ediyorlar.”

“Yalnızca, Google’ın bizden daha fazla veri alabilmesi için insanları ürünü kullanmaya ikna edebilecek ölçüde kullanıcıları için tasarlıyorlar.”

“Ekranlarımız aracılığıyla yalnızca duyulmak, izlenmek ve gözetlenmek yetmiyormuş gibi şimdide vücut verilerimiz Soli radarı tarafından taranacak.”

Uyku Tüyoları

Google’ın Soli radarı ilk olarak Pixel 4 akıllı telefon kullanıcılarının havada parmaklarıyla hareket ederek aramaları sessize almasına ve müzik parçalarını duraklatmasına veya atlamasına izin vermek için kullanıldı ancak maliyetleri düşürmek için Pixel 5’ten kaldırıldı. Şimdi Nest 2 kullanıcıları, bir alarmı erteleme gibi işlevleri etkinleştirmek için Nest 2 ‘yi kullanabilecek.

Google gelecekte bu hizmet için bir abonelik ücreti talep edebileceğini söylemesine rağmen, başlangıçta “ücretsiz önizleme” olarak kişiselleştirilmiş uyku ipuçları ve programları oluşturmak için veri toplayacak.

Pixel ürün yöneticisi Brandon Barbello, 2019’da The Verge’ye teknolojinin “bir kelebeğin kanatlarının hareketlerini algılayabilecek kadar duyarlı olduğunu” söyledi.

Bir araştırma makalesi, tek tek parmak hareketlerini “milimetrenin altında bir doğrulukla” izlemek için kullanılabileceğini ortaya koydu.

Saldırgan Algılanmayan Teknolojiler Gerekli

Radical Rest yazarı Richard Lister şunları söyledi: “Hareketleri aktif olarak tarayan teknoloji yararlı olduğunu düşündüğüm bir şey değil.

“Zihnimiz sürekli etrafımızdaki tehditleri arar ve biz uyurken izlenmek ilkel bir yöntem olduğundan, bilinçaltımızı kaygılandırabilir.”

“Bu teknoloji bana güvenli gelmiyor, özellikle de mevcut nüfustaki kaygı seviyelerinin bu denli yükseldiğini düşünürsek.”

Saatler veya yüzükler gibi pasif teknolojilerin uykuyu izlemek için daha yararlı olabileceğini de sözlerine ekledi.

‘Ruh halini etkiler’


Nest’in kıdemli ürün müdürü Ashton Udall şunları yazdı: “Yatarken bir şeyler giymek istemeyen insanlara uykularını anlamak için alternatif bir yol sunmak istedik.

“Uykusuzluk ruh halini, enerjiyi, stresi, beslenmeyi, üretkenliği olumsuz etkileyebilir … ve bu liste uzayıp gidiyor.”

Google ayrıca geçen yıl fitness izleme şirketini satın alarak Nest Hub’ın Uyku Algılama özelliklerini ve Fitbit’in uyku analizlerini entegre etmeyi hedeflediğini söyledi.

Nest Hub bir pastacılık videosu oynatıyor.

Ürünün ne zaman Türkiye’ de satışa sunulacağı ve fiyatının ne olacağı henüz bilinmiyor ancak yurtdışındaki fiyatlar 100$ seviyesinde. Ülkemizdeki tablet sınıfındaki cihazlarda %20 civarında bir gümrük vergisi olduğunu, bu tip cihazlardan TRT bandrol ücretlerinin de talep edilebileceğini de düşünürsek bu cihaz 1000-1200₺ bandında belki ülkemizde satışa sunulabilir.

Ayrıca bu ürün bir dijital fotoğraf çerçevesi olarak da kullanılabilen bir ekran. Gün içerisinde burada sevdiğiniz fotoğrafları da görmek üzere cihazı ayarlayabilirsiniz. Ayrıca bu cihaz üzerinden evinizdeki bir çok akıllı teknoloji ürününü de kontrol edebilirsiniz.

Makanoucchi

PC donanım meraklısı. Teknoloji, anime ve PC oyunlarına tutkulu. HardwareTurk aracılığı ile teknolojik gelişmeleri sizin için yorumluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu