TEKNOLOJİ

Japonya’ da Çip Fabrikası Yandı, Ekran Kartlarını Beklemeyin

Otomobil endüstrisinin en büyük bilgisayar çipi tedarikçilerinden biri, Japonya’daki fabrikalarından birinde meydana gelen büyük bir yangının, siparişlere yetişme üzerinde olumsuz yönde “büyük bir etkisi” olabileceği konusunda uyardı.

Olay, otomobil endüstrisine yonga tedarikinin zaten yetersiz kaldığı bir zamanda meydana geldi.

Yarı iletkenler firması Renesas’ın hisseleri Toyota, Nissan ve Honda gibi müşterileriyle birlikte düştü.

Bir başka bildiride Volkswagen, yonga kıtlığının sonbahara kadar sürebileceğini söyledi.

VW’nin Kuzey Amerika CEO’su Scott Keogh özel bir basın kuruluşuna verdiği demeçte, “İşlerin sonbaharda istikrarlı hale gelebileceğini düşünüyorum ancak eskisi gibi olmayacak, karmaşık ve zorlayıcı olacak. Yine de bu durumu yönetebileceğimizi düşünüyorum.” dedi.

Şirketin bazı fabrikalarının vardiya saatlerinin düşeceğinin muhtemel olduğunu ancak fabrika kapanmalarının önlenebileceğini umduğunu da sözlerine ekledi.

Temiz Odalar Yandı

Renesas, yangının geçen Cuma meydana geldiğini ve nedeni hala araştırılmakta olan bir elektriksel “aşırı akım” sonucu alev alan bir kaplama tankından kaynaklandığını söyledi. İtfaiyecilerin yangını söndürmesi beş saatten fazla sürdü.

Söz konusu Çip fabrikası Japonya’nın Ibaraki eyaletindeki Naka şehrinde bulunuyor. 300 mm’lik wafer’lar üretiminde uzmanlaşmıştır ve bu yetenek onu grup şirketlerin en gelişmiş tesislerinden biri yapmaktadır.

Firma, herhangi bir can kaybı olmadığını söyledi, ancak üretim ekipmanlarından 11’i yangında hasar gördü.

Ve bu durum, herhangi bir tozun veya diğer parçacıkların bir çipte yer alan minik transistörleri ve devreleri bozmasını önlemek için tasarlanmış olan çevre kontrollü “temiz odalarından” birinde meydana geldiğinden, üretimi yeniden başlatma çabaları, yalnızca bir makineyi değiştirip değiştirmekten fazlasını gerektirecek. Tüm odanın elden geçirilmesi ve ekipmanlar yenilendikten sonra titizlikle temizlenmesi gerekmekte.

Renesas, etkilenen makineler kullanılarak üretilen ürünlerin çoğunun teoride başka bir yerde üretilebileceğini söylese de, sıkışan talep pratikte bunu başarmayı zorlaştıracak.

Şirket, bir ay içinde üretime yeniden başlamayı umduğunu söyledi ancak Nikkei Asia haber sitesi, üretimin normale dönmesinin üç ay sürebileceğini söyledi.

Soğuk ve Yangın Etkisi

Renesas, otomobil üreticilerinin siparişlerini teslim etmeye devam edebilmek için önceden stokladıkları yaklaşık bir aylık yonga stoğuna sahip olduklarını söyledi, bu nedenle otomobil üretimine etkisi hemen yansımayacak.

Ama kriz yakın zamanda geliyor.

Yeni arabalar genellikle düzinelerce mikroişlemci içerir.

Koronavirüs salgınının başlangıcında, otomobil üreticileri, araçlarının satışlarındaki düşüş nedeniyle parça siparişlerini kesti.

Pazar 2020’nin sonuna doğru toparlandığında, tedarik bulmakta zorlandılar çünkü diğer tüketici elektroniği üreticileri, kilitlenmeler nedeniyle cihazlarına yönelik normalden daha yüksek talebi karşılamak için kendi siparişlerini vermişlerdi.

Ayrıca, Teksas’ta Şubat ayının dondurucu soğuk havası buradaki çip üretim tesislerini kapattı.

Telekom firması Huawei ve çip üreticisi SMIC’e getirilen ABD ticaret kısıtlamaları, diğerlerinin yanı sıra, diğer Çinli şirketlerin de kendi kaynaklarını stoklamalarına neden oldu.

Tayvan’daki kuraklık oradaki Çip üretimini tehdit ediyor. Wafer üretimi çok fazla su gerektirir.

Şirketler Değer Kaybediyor

Birçok otomobil üreticisi, fabrikalarında üretimi yavaşlattı veya geçici olarak durdurdu. Daha önce, sonuç olarak 60 milyar dolardan fazla satış kaybedecekleri tahmin ediliyordu.

Araştırma şirketi Radio Free Mobile’ın sahibi Richard Windsor, “Otomotiv yarı iletken kapasitesinin şu anda çok gergin olduğu göz önüne alındığında, bu yangın etkili bir şekilde sektöre zarar verecek,” dedi.

“Ancak 2011’deki Fukushima nükleer felaketinin ardından Toyota tüm tedarikçilerine geçmişte olduğundan daha fazla envanter tutmalarını emrettiğinden, Honda ve Nissan kadar kötü etkilenmemesi oldukça olası.”

Renesas’ın hisseleri Pazartesi günü Tokyo ticaretinde% 4,9 düştü.

Toyota hisseleri % 2.6 düştü. Honda hisseleri % 3.6 oranında düştü ve Nissan ise % 3,7 oranında değer kaybetti.

Hafıza Yongaları

Bilgisayar sektöründe kısıtlı yonga üretiminin daha geniş zincirleme etkilere sahip olduğuna tanık oluyoruz.

Nikkei Asia Pazar günü, 2021’in başından bu yana bellek yongalarının fiyatının% 60 arttığını bildirdi. Daha eski yongaların tedarikinin özellikle kısıtlandığını ve bunun da yazıcı üreticilerini ve yazıcı mantığıyla çalışan diğer aygıtlar arasında olumsuz etki yaratacağını belirtti.

Geçen hafta, Samsung’un eş başkanı Koh Dong-jin, “küresel olarak BT sektöründeki yongaların arz ve talebinde ciddi bir dengesizlik” olacağı konusunda uyarıda bulundu.

Güney Koreli şirket, hem kendi ürünlerinde kullanmak hem de diğer Çip talep eden müşterilere satmak üzere son teknoloji yongaları hem tasarlıyor hem de üretiyor. Bu da Samsung’ u bu konuda çok değerli kılıyor. ABD’ li Qualcomm ise Çipleri sadece tasarlayıp üçüncü parti şirketlere üretim yaptıran bir firma, bu durum en çok Qualcomm’ u vuracak ve akıllı telefon pazarında da zamları tetikleyecek gibi görünüyor.

Qualcomm’un CEO’su Cumartesi günü Pekin’deki Çin Kalkınma Forumu’nda konu hakkında dolaylı olarak yorum yaptı.

Steve Mollenkopf, bazı eski teknolojili yongaların tedarikinin yeni muadillerinden önce toparlanacağını öngördü ve ekledi: “Belki eski yongalı işlemcileri geliştirerek son kullanıcıya sunar hale gelebiliriz. Çünkü yenileri üretmek şuan için epey zor görünüyor.”

Makanoucchi

PC donanım meraklısı. Teknoloji, anime ve PC oyunlarına tutkulu. HardwareTurk aracılığı ile teknolojik gelişmeleri sizin için yorumluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu