TEKNOLOJİ

Joby Aviation, eVTOL Hava Taksisinin Videosunu Yayınladı

Joby Aviation ismini daha önce duymamış olabilirsiniz ama yakın zamanda aşina olacağımız hava taksi aracı üretimi yapan firmalardan birisi, eVTOL tamamen elektrikle çalışan, kısa mesafelere insan taşımayı hedefleyen hava taksi aracının modelidir.

Şirketin geliştirmekte olduğu uçak saatte 320km hızla 240km mesafeye kadar seyahat edebiliyor. Uçak taksisi hizmetinin fiyatı şu an için belli değil.

Uçak bir pilot tarafından kontrol ediliyor, dikey kalkış ve iniş yapabilen bu yolcu uçağını geliştirmek için 10 yıldan fazla uzun süredir mesai yapan firma 1000 üzerinde test uçuşu gerçekleştirdi. Firma 2024 yılı itibariyle temiz, sessiz ve uygun fiyatlı hava taksisi hizmeti sunmayı hedefliyor.

Joby Aviation, Federal Havacılık İdaresi (FAA) tarafından eVTOL aracı için sertifikasyon anlaşması sağlayan ilk firma olması ile dikkat çekiyor. Ayrıca A.B.D. Hava Kuvvetleri tarafından uygunluk onayı almış olması bu sektörde emin adımlarla ilerlediğini kanıtlıyor. 800 milyon dolar sermaye ile başlayan firma Reinvent Technology Partners ile birleşecek olması, Jobi Aviation’ın değerinin 6.6 milyar dolar değerinde olacağını ve yaklaşık 1.6 milyar dolar brüt gelir elde etmesi bekleniyor.

Anlaşmadan elde edilecek gelirler Joby Aviation’ı uçak sertifikası ve üretim tesislerinin geliştirilmesi de dahil olmak üzere yolcu hizmetinin başlamasıyla finanse edecek.

Tillabey

Bilgisayar teknisyeniyim ve işim sebebiyle teknolojiyle fazlasıyla ilgiliyim. Tabii bilgisayar oyunları en büyük vazgeçilmezim. HardwareTurk.com adresinden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu