TEKNOLOJİ

Lenovo Thinkpad Serisi 2021 Güncellemesini Duyurdu

Lenovo, ThinkPad serisinin büyük bir kısmında birtakım güncellemeler duyurdu. Genellikle iş odaklı ürünleri olan ThinkPad X13 ve X13 Yoga’nın yanı sıra üst düzey T Serisi, L Serisi ve mobil iş istasyonlarının P Serilerini güncellemeyi tercih eden Lenovo bazı güncellemelerin çalışma ortamına yapacağı olumlu katkısı sebebiyle memnuniyetle karşılandı. Her zaman olduğu gibi AMD ve Intel işlemcilere sahip dizüstü bilgisayarlarını 5G, Wi-Fi 6 ve 6E ile yenilemenin yanı sıra daha iyi bir çalışma ortamı için 16:10 oranlı ekranla sunmayı planlıyor.

İşlemci tarafında Lenovo, 11. Nesil Intel Core Tiger Lake işlemciler sunuyor. Bunun yanı sıra AMD Ryzen 5000 Pro seçeneği de bulunuyor. Müşterilerden alınan geri bildirimler üzerine iki platform arasındaki özellik ve seçenek farkını kapatmak için çok çalışıldığını belirtiliyor. AMD veya Intel’i seçen müşteriler Thunderbolt 4 ve PCIe 4.0’ı destekleyen Intel gibi platforma özgü özellikler dışında neredeyse aynı teknik özelliklere ve seçeneklere sahip olacaklar. Intel sistemlerinde Wi-Fi 6E ve AMD sistemlerinde Wi-Fi 6 özelliklerinin yanı sıra bazı modeller 5G destekleyecek.

ThinkPad X13 ve X13 Yoga

Lenovo X13 ve X13 Yoga ürünlerinde 2021 yılı için güncellemelerine devam ediyor ve bu değişiklikler zaten etkileyici cihazları daha da cazip hale getiriyor. 16:10 ekran ile beraber iş ortamında daha efektif kullanıma sahip olunabilecek.

IR sayesinde Intel işlemcili modeller için siz uzaktayken makinenin kilitlenmesini ve geri döndüğünüzde kilidini açmasını sağlayan İnsan Varlığı Algılamayı destekliyor.

Yenilenmiş ThinkPad X13 Mayıs ayında 1139$, X13 Yoga ise Nisan ayında 1379$ başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.

ThinkPad T14, T14s, T15

T serisi bu nesil için Dolby Vision ve UHD ekranlar da dahil olmak üzere 14 inç ve 15 inç gibi çeşitli seçeneklerle geliyor ve 16: 9 en boy oranlarına sadık kalınmış görünüyor. Lenovo ayrıca ekstra güvenlik için PrivacyGuard ekranlarını ve nasıl yapılandırdığınıza bağlı olarak bazı düşük güç seçenekleri sunuyor.

T serisinde Core i7 11. Nesil veya AMD Ryzen 5000 Pro sunulacak. Bellek, S modelinde 32 GB, S olmayan modelde 48 GB’a kadar destekleyecek. PCIe 4.0 hızlarını destekleyen Intel platformlarıyla 2 TB’a kadar depolama seçeneği sunuyor.

S modeli olmayan T14 ve T15 modelleri, Intel Iris XE veya AMD Vega 8 grafik kartı bulunuyor. Ayrıca 2 GB GDDR6 NVIDIA GeForce MX450 seçeneği de mevcut.

ThinkPad serisinin çoğunda olduğu gibi, Lenovo Wi-Fi 6, 6E, 4G ve 5G seçenekleriyle hücresel özellikler sunuluyor. ThinkPad X13 serisinde olduğu gibi Lenovo, isteğe bağlı yükseltmelerle IR özellikli FHD web kameraları da tercih edebileceksiniz.

Modele bağlı olarak Mart ayından itibaren Mayıs ayına kadar satışa sunulacak ve ThinkPad T14 AMD modeli için 1149$ ‘dan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak.

ThinkPad P14s ve P15s

Diğer modellerde olduğu gibi P serisi 11. Nesil Intel Core hem de AMD Ryzen 5000 Pro işlemci seçenekleri mevcut olacak.

P14s ve P15s, 8 GB veya 16 GB anakarta entegre belleğin yanı sıra, P serisi dizüstü bilgisayarların daha ince ve daha hafif sürümlerinde 48 GB’a kadar maksimum belleğe izin veren bir SO-DIMM yuvası sunacak.

Lenovo ayrıca Turing MX450 tabanlı iş istasyonu sınıfı grafik kartı olan ve 4 GB VRAM içeren NVIDIA T500’ü de sunuyor.

Hem P14s hem de P15s, ePrivacy veya Low-Power gibi birkaç seçenekle birlikte standart olarak FHD ekranlarla gelecek ve her ikisi de HDR 400 ve Dolby Vision HDR ile isteğe bağlı bir UHD ekran sunacak. UHD ekranlar, X-Rite faktörü renk kalibrasyonuyla gelecek.

Linux sürümüne ihtiyaç duyanlar için Lenovo, Ubuntu 20.04 LTS kurulumlarının yanı sıra Red Had’ı fabrika seçenekleri olarak sunacak.

Tiger Lake modellerinde Intel AX210 sayesinde 6 GHz desteği için kablosuz Intel Wi-Fi 6E olacak ve AMD teklifleri Wi-Fi 6’yı 6 GHz desteği olmadan desteklemeye devam edecek.

Diğer ThinkPad’lerden bazıları bir FHD web kamerasıyla sunulsa da P14’ler ve P15’ler modelleri için şimdilik geçerli değil. Yeni web kamerası biraz daha büyük olduğundan kasanın yeniden tasarlanmasını gerektiriyor.

Intel destekli P14s i ve P15’ler Mart ayında 1389$ ‘dan, AMD destekli P14’ler ise Mayıs ayında 1169$’ dan satışa sunulacak.

ThinkPad L14 and L15

ThinkPad’e serisine dahil olmanın en az maliyetli yolu, yani L Serisi. Ayrıca L14/15 Intel veya AMD işlemcili sunulan en ucuz ürün olmaya devam ediyor ama bu gücünü kaybedeceği anlamına gelmiyor.

11. Nesil Intel Core ve AMD Ryzen 5000 ile daha kalın ve daha ağır tasarımı sayesinde iki SODIMM yuvası olacaktır. Bu da, en ucuz modellerin 64 GB’a kadar RAM’e sahip olunabileceği anlamına gelir. Intel Iris XE veya AMD Vega grafik kartları seçeneklerinin yanında NVIDIA GeForce MX 450 de tercih edebilir.

Düşük bütçeli bilgisayarın kötü özelliklerinden biri ekrandır ve L serisi 1366×768 çözünürlüğe sahip TN panelle birlikte gelir. Neyse ki Lenovo her ikisinde de FHD IPS teklifleri sunuyor.

Depolama 1 TB’ye kadar PCIe SSD veya 2 TB’ye kadar HDD destekliyor.

L serisi Mayıs ayında 689 $ ‘dan satışa sunulacak.

Tillabey

Bilgisayar teknisyeniyim ve işim sebebiyle teknolojiyle fazlasıyla ilgiliyim. Tabii bilgisayar oyunları en büyük vazgeçilmezim. HardwareTurk.com adresinden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu