TEKNOLOJİ

Microsoft, Artırılmış Gerçeklik Gözlüklerini ABD Ordusuna Satacak

Teknoloji devi Microsoft, 10 yıl sürecek 21.9 milyar $ değerindeki çok önemli bir anlaşmayla ABD ordusuna artırılmış gerçeklik kulaklıkları satacak.

Kulaklıklar, gerçek ortamların üzerine yerleştirilmiş hologramların görülmelerine olanak tanıyan HoloLens ürününü temel alıyor. Sözleşmenin, A.B.D.’de üretilecek olan 120.000’den fazla kulaklık için geçerli olduğu belirtildi. Çarşamba günü yapılan açıklamanın ardından Microsoft hisselerinde %3’lük bir artış meydana geldi.

Artırılmış Gerçeklik Nedir?

Sanal gerçeklikte bulunduğunuz yer tamamen değiştirilirken artırılmış gerçeklikte bulunduğunuz yer değiştirilmez, gerçek ortamı görürsünüz. Artırılmış gerçeklikte kullanıcının mevcut görüş alanına grafik eklemek, hologramlar veya bilgi ekleyebileceğiniz “uyarı ekranları” görürsünüz.

HoloLens, ticari olarak kulaklık başına 3.500 $ ‘a satılıyor ve Microsoft bunu öncelikle, özelleştirilmiş yazılım uygulamalarıyla eşleştiren işletmelere satıyor. Teknolojinin kullanıcıları arasında mimarlık firmaları, hastaneler, üniversiteler, otomobil üreticileri ve ABD uzay ajansı NASA yer alıyor.

Entegre Görsel İyileştirme Sistemi

Microsoft, Hololens‘in askeri düzey versiyonu olan Entegre Görsel İyileştirme Sistemi (IVAS) adı verilen prototip oluşturma aşamasında geçtiğimiz iki yıl boyunca ABD Ordusu ile birlikte çalıştı. Ordunun üretim aşamasına geçtiği belirtildi.

Microsoft bir blog yazısında, kulaklıkların “askerleri daha güvenli tutacağını ve daha etkili hale getireceğini, çeşitli senaryolarda bilgi paylaşımı ve karar alma olanağı sağlayarak gelişmiş durum farkındalığı sağlar.” dedi.

Microsoft’un 2018’de 480 milyon dolarlık IVAS sözleşmesini duyurmasının ardından, en az 94 işçi, anlaşmayı iptal etmesi ve “her türlü silah teknolojisini” geliştirmeyi durdurması için şirkete dilekçe verdi.

Tillabey

Bilgisayar teknisyeniyim ve işim sebebiyle teknolojiyle fazlasıyla ilgiliyim. Tabii bilgisayar oyunları en büyük vazgeçilmezim. HardwareTurk.com adresinden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu