TEKNOLOJİ

Ne Kadar Ram Yeterlidir?

2021' de ne kadar bilgisayar Ram' ine ihtiyacınız var?

Ram bilgisayarlarda hızlı hafıza dediğimiz bir işlemi yapmaya yarar. Seri kullanılacak verileri aklında tutar ve vakti geldiğinde bu verileri çok hızlı bir şekilde kullanır. Kullanım sonrası hemen silinen verilerin yerine yapılan işleme göre hemen yenileri eklenir.

Peki 2021′ de bilgisayar kullanımı sırasında ne kadar Ram yeterlidir? sorusuna kısaca minimum 8 GB olarak cevap verebiliriz. Bilgisayar almak üzere satış platformlarına girdiğinizde bütçe bilgisayarlarının 4GB ram, bir üstte 8 GB ram, üst seviye gaming sistemlerde 16GB ram görüyoruz ancak bugün basit bir Chrome çoklu sekmesinde bile 4 GB Ram oldukça yetersiz kalıyor ve önbellek hatası verebiliyor. Bugün bir bilgisayar alacaksanız ister masaüstü kullanım olsun ister oyun için, minimum 8GB Ram tercih edilmeli.

Oyunlar için ise biraz farklı bir durum söz konusu. Çift slot ram çalışma performansı tek slota göre daha çok FPS(frame per second) yani yenileme hızı sağladığından çift slot Ram tercih edilmelidir ancak 8 GB ram de oldukça yeterlidir. Bugün minimum gereksinimde 16GB isteyen oyunlarda bile 8 GB ram yeterli olabiliyor. Eğer rekabetçi çoklu oyunculu oyunlar oynuyorsanız siz yine de 16GB ram tercih edebilirsiniz.

32GB Ram kullanımı ise sadece çoklu veri işleyen, video editleyen, fotoğraf editleyen, aynı anda çoklu işlemler yapmayı seven kullanıcılara hitap ediyor. Yani video editlerken ben başka işler de yapmak istiyorum, önizlemelerim hiç takılmasın dediğiniz noktalarda kullanılabilir ancak bir ev kullanıcısı için oldukça gereksizdir. Parayı Ram’ e harcamaya gerek yok.

Ekran kartlarında ise durum biraz farklı, Ekran kartları sürekli yüksek çözünürlükte fotoğrafları işleyip önbellekte tuttuklarından bu alanda Ram’ den kısmamak faydalı olacaktır. Paranız yettiğince yüksek Ram’ li ekran kartlarını tercih edebilirsiniz.

Makanoucchi

PC donanım meraklısı. Teknoloji, anime ve PC oyunlarına tutkulu. HardwareTurk aracılığı ile teknolojik gelişmeleri sizin için yorumluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu