TEKNOLOJİ

Playstation 5 Hafızası Böyle Yükseltilecek

Son zamanlarda Sony’nin PlayStation 5’in M.2 yuvasını bu yaz bir yazılım güncellemesiyle aktif edebileceğini iddia eden bazı söylentiler var. Bu muhtemelen PlayStation 5 sahipleri için ferahlatıcı bir haber çünkü konsolun ihtiyaç duyduğu bir şey varsa, o da daha fazla depolama alanıdır. 1 TB dahili depolamanın bile birçok oyuncu için çok az olduğu PS4 neslinden sonra PlayStation 5, 667 GB’ı oyun depolamak için kullanılabilir alanla sınırlı 825 GB’lık bir SSD ile geliyor. Bu önceki nesilden bile daha düşük bir depolama alanı demek.

Oyun dosya boyutları git gide büyürken 667 GB kullanılabilir depolama alanlı bir PS5 gerçekten ihtiyaç sahiplerini üzdü ve gözleri tekrar Sony’ nin üzerine çevirdi. Playstation 5 meraklıları yakında Sony’ nin M.2 yuvasını bir aparat ile aktif etmesini bekliyor. Aksi taktirde Sony bu yetersiz hafızalı konsollarıyla kullanıcıları oldukça üzecek gibi görünüyor ki bu da pek çok homurdanmayı beraberinde getirecektir.

Peki Playstation 5′ de ki hafıza yükseltme eklentisi nasıl olacak?

Playstation 5 de hafıza yükseltme operasyonu pek de zor olmayacak gibi görünse de yine de Playstation 5’leri demonte etmeyi gerektirecek.

Sony’nin PlayStation piyasaya sürülmeden önceki PS5 demontaj videosunda bize gösterdiği gibi (yukarıdaki video), hafıza genişletme amaçlı cihaza bir M.2 sürücüsünün eklenmesi için yan panellerden birinin çıkarılması ve sonrasında büyük konsol soğutucu bloğunun hemen yanında bulunan ve M.2 genişletme yuvasını koruyan gri panelin sökülmesini gerektiriyor.

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra hazırsınız ancak tekrar ekleyelim; Bu özelliğin aktif olabilmesi için Sony’nin bir yazılım güncellemesi yayınlaması ve bu özelliği duyurması gerekiyor. Öncesindeyse cihazınızla uyumlu PCIe 4.0 destekli M.2 diskleri test etmesi gerekecektir.

Her ne kadar bu yaz bu özelliğin aktif olması için bir yazılım yayınlanacağını düşünsek de siz yine de gidip bir M.2 depolama ürününü almayın. Öncelikle Sony’nin bunu duyurmasını bekleyin çünkü muhtemelen Sony bir uyumluluk listesi yayınlayacak ve cihazla en iyi çalışan ürünlerin marka ve modellerini belirtecektir.

Makanoucchi

PC donanım meraklısı. Teknoloji, anime ve PC oyunlarına tutkulu. HardwareTurk aracılığı ile teknolojik gelişmeleri sizin için yorumluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu