TEKNOLOJİ

Qualcomm “Snapdragon Sound” Girişimini Duyurdu

Qualcomm bizi bluetooth gecikmesinden kurtarıp kablosuz teknolojilerin kalitesini iyileştirmeye uğraşıyor.

Qualcomm bu günlerde ses deneyimimizi değiştireceğini düşündüğü yazılımsal ve donanımsal ürünler üzerinde çalışıyor. Bunun en büyük etkisi bluetooth teknolojisinin bu alanda yetersiz olması ve deneyimleri zaman zaman kötü yönde etkilemesi olabilir. Şirket daha iyi bir ses deneyimi vaadi ile geliştirilmiş premium bir uyumluluk vaat eden yeni “Snapdragon Sound” girişimini duyurdu.

Qualcomm’un bu girişiminde kablosuz ses iletişimini iyileştirme ve bu alandaki sertifikasyon sürecini belirleme çalışmalarına odaklanmış gibi görünüyor. Şirketin aptX codec’ini ve türevlerini çevreleyen teknolojilerin daha yüksek ses kalitesine sahip kablosuz ses iletimi teknolojilerine odaklanmayı özellikle tercih ettiği düşünülüyor. Optimize edilmiş Snapdragon ses sisteminin en belirgin örneği, şirketin 89 ms’ye kadar ulaşacağını belirttiği Bluetooth ses gecikmesidir. Bildiğiniz üzere kablolu kulaklıklara göre bluetooth ses biraz daha gecikmeli olarak kulağımıza iletilmektedir.

Donanım tarafında, mobil platformlar açıkça Qualcomm’un Aqstic ses kodek çiplerini ve hoparlör amplifikatörlerini kullanıyor, Qualcomm bu hamlesiyle alanını kablosuz kulaklık üreticileri arasında popüler olan şirketin Bluetooth ses teknolojilerine doğru genişletiyor.

Uçtan uca optimizasyonların yalnızca Qualcomm donanım ürünleriyle sınırlı olup olmadığı veya üçüncü taraf ses donanımı çözümlerinin de optimize edilmiş ses yazılımlarından yararlanıp yararlanamayacağı net değil.

Qualcomm, Snapdragon Sound optimizasyonlarını destekleyen ilk cihazların bu yılın sonlarında piyasaya çıkmasının beklendiğini belirtiyor. Bu vesile ile kablosuz kulaklık ve mikrofon teknolojilerinin gelişmesi beklenebilir. Bu özelliğe sahip cihazlar bizi kablolu ürünlerden bir kademe daha uzaklaştıracak gibi görünüyor.

Makanoucchi

PC donanım meraklısı. Teknoloji, anime ve PC oyunlarına tutkulu. HardwareTurk aracılığı ile teknolojik gelişmeleri sizin için yorumluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu