TEKNOLOJİ

Samsung Exynos, Snapdragon’u Akıllı Telefon Pazarında Vurabilir

Qualcomm Dünya’nın en başarılı çip tasarımcılarından biri ancak bu aralar zor günler yaşıyor. Qualcomm akıllı telefon kategorisinde büyük bir pazara sahip ve bu alanda Apple Bionic çiplerle en başarılı rekabete girebilen tasarımlara sahip. Huawei ve Samsung gibi şirketler Kirin ve Exynos işlemcileriyle de Qualcomm’un snapdragon serisi kadar başarılı olmasa da kendi işlemcilerini tasarlıyorlar.

Samsung’un Dünya da eşi benzeri olmayan bir özelliği var. Samsung rakiplerine kıyasla kendi yongaları kendi bünyesi içerisinde hem tasarlayıp hem de üretebilen tek şirket. Dünya’nın çip sıkıntıları yaşadığı bu günlerde Samsung bu yönü ile rakiplerine avantaj sağlamak üzere.

Qualcomm Taiwan’ da ki partneri TSMC’ nin kuraklık ile boğuştuğu, Japonya’ da ki partneri Renesas’ın yangından hasar gördüğü bu günlerde yeni tasarladığı çipleri üretecek üçüncü parti şirket bulmakta güçlük yaşıyor.

Qualcomm’un CEO’su Cumartesi günü Pekin’deki Çin Kalkınma Forumu’nda konu hakkında dolaylı olarak yorum yaptı.

Steve Mollenkopf, bazı eski teknolojili yongaların tedarik sürecinin yeni tasarımlarından önce toparlanacağını öngördü ve sözlerine şunları ekledi: “Belki eski yongalı işlemcileri geliştirerek son kullanıcıya sunar hale gelebiliriz. Çünkü yenileri üretmek şuan için epey zor görünüyor.”

Ancak Samsung kendi Exynos işlemcilerini hem tasarlayıp hem kendi ürettiğinden bu tip sorunlarla mücadele etmiyor. Bu sene Qualcomm için yeni işlemcilerini pazara sunmak epey zor olacağından Samsung’un yeni çıkaracağı amiral gemisi telefonlarında kendi işlemcilerini tüm Dünya pazarlarında kullanabileceğini düşünüyorum. Samsung çeşitli zorluklarla boğuşan rakipleri karşısında sadece tasarımlarına ufak geliştirmelerle bu senenin en iyi işlemcilerini Exynos olarak listelemek için bir avantaj yakalamış durumda.

Kendi yongalarına yapacakları tasarım müdahaleleriyle Samsung Exynos işlemcileri bu sene Antutu gibi test platformlarında en tepede görebiliriz. Bu da şirketin hisselerine epey değer katabilir. Aynı şekilde Qualcomm’ da bu durumdan hisse kaybı ile nasibini alabilir.

Makanoucchi

PC donanım meraklısı. Teknoloji, anime ve PC oyunlarına tutkulu. HardwareTurk aracılığı ile teknolojik gelişmeleri sizin için yorumluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu