TEKNOLOJİ

Samsung LCD Panel Fabrikasını TCL’e sattı

Samsung Display Çin’ in Suzhou şehrindeki LCD Panel fabrikasını sattı ve Çoğunluk hissesinin sahibi yerel şirket TCL’ in sahip olduğu CSOT şirketi. TCL Ayrıca Alcatel akıllı ceptelefonlarını da üreten şirket.

Panel fabrikası toplam 1.8 milyar dolara satılırken hisse dağılımı %60 CSOT, %10 Asıl şirket TCL ve %30’ u Suzhou hükümetince alındı. Fabrika Samsung monitörlerin %27 panel ihtiyacını karşılıyordu ve fabrika asıl olarak TV ve Monitör panelleri üretiyor.

Samsung’ un bu satışı yapmasının altında artık LCD panel pazarındaki artan rekabetle başa çıkamaması yer alıyor. Samsung LCD panellerde fiyatta rekabet edemeyince artık üreteceği monitörleri Quantum dot teknolojisiyle üretilen panellere geçirmeyi planlıyor. Şirket daha önce benzer bir durumu HDD fabrikasını satıp SSD teknolojisine odaklanarak yaşamıştı. Bu da bize geleceğin monitörlerinde quantum dot ve LCD paneller arasında gözle net olarak fark edilebilen farklar olacağını düşündürüyor ancak fiyatlar da biraz yükselecek gibi duruyor.

Satılan fabrikada üç adet 8.5 jenerasyon üretim hattı ve bir adet 11. Jenerasyon üretim hattına sahip ancak üretime başlaması 2021 yılının sonlarında bekleniyor. İlginçtir ki Samsung bu satıştan elde ettiği gelirin 723 milyon dolar’ lık kısmını tekrar aynı fabrikanın hisseleri için TCL ilişkili şirketlere yatırım yaptı ve %12.33’ lük hisselerini aldı. Bu da bize LCD panelde samsung rekabete TCL yönetimi üzerinden devam edecek ve LCD paneller uzun bir süre daha bizimle olacak izlenimi veriyor.

Makanoucchi

PC donanım meraklısı. Teknoloji, anime ve PC oyunlarına tutkulu. HardwareTurk aracılığı ile teknolojik gelişmeleri sizin için yorumluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu