TEKNOLOJİ

Samsung Uyardı: Çip Kıtlığı Telefon Pazarını da Vuracak

Dünyanın en büyük bilgisayar çipi üreticisi Samsung, küresel kıtlıklar kesintiye neden olduğu için yarı iletken endüstrisinde “ciddi bir dengesizlik” olduğu konusunda uyarıda bulundu.

Ayrıca, çip problemlerinden ötürü bir sonraki Galaxy Note akıllı telefonun lansmanını atlayabileceğini söyledi.

Pazar kıtlığının korona virüsünün etkilerinden sonra ekonomik toparlanmayı yavaşlatabileceğine dair artan endişeler var. AB, ABD ve Çin hükümetleri üretimi artırmaya çalışıyor.

Samsung’un eş başkanı ve mobil şef Koh Dong-jin, hissedarlar toplantısında “IT sektöründe küresel olarak yongaların arz ve talebinde ciddi bir dengesizlik var” dedi.

“Yetersiz çip sorununun % 100 çözüldüğünü söylemek zor.”

Samsung, talebi karşılamak için denizaşırı ortaklarla birlikte çalışıyordu.

İptal edilen siparişler


Yarı iletken kıtlığı geçen yıl pandeminin Dünyada bir salgın olmasıyla birlikte başladı.

Zayıf satışlardan muzdarip olan otomobil üreticileri, bilgisayar çipi üreten Çin fabrikalarından siparişlerini kesti. Buna karşılık, fabrikalardan gelen yonga tedariki, yüksek talep gören diğer sektörlere aktarıldı.
Otomobillere olan talep arttığında iptal edilen siparişleri geri alamayan Volkswagen, Honda, Toyota ve General Motors üretimi azaltmak zorunda kaldı.

‘Çok çalışıyorlar’


Bu arada, insanların evde kalmasıyla teknoloji satışları artarken, diğer sektörler de etkilendi.

Bilgisayarlar ekran kartı bulamıyor, Apple bazı iphone’ların piyasaya sürülmesini geciktiriyor. Xbox ve PlayStation konsollarının en son modelleri her yeni stok açıklandığı anda tükeniyor.

Counterpoint Research ortağı Peter Richardson, “Yarı iletken üreticileri tedarikteki boşlukları doldurmak için çok çalışıyorlar” dedi.

“Ancak yatırımın daha fazla arza dönüşmesi zaman alacak.

“Bu, bazı ürünlerdeki kıtlıkların birkaç ay devam edebileceği anlamına geliyor, muhtemelen 2022’ye kadar.”

Ancak, çoğu tüketicinin yeni bir araba, telefon, bilgisayar satın almadıkça etkiyi hissetme olasılığının düşük olduğunu da sözlerine ekledi.

Üst düzey model


Bay Koh, Samsung’un yeni Galaxy Note akıllı telefonunu piyasaya sürmesinin 2022 yılına kadar ertelenebileceğini işaret etti.

Üst düzey bir model olarak, “piyasaya sürmek zor olabilir” dedi.

Bir diğer popüler model olan Samsung Galaxy S21 ise Ocak ayında piyasaya sürüldü.

Bay Koh, “Bir yıl içinde iki amiral gemisi modeli ortaya çıkarmak bir yük olabilir” diye ekledi.

Quilter Cheviot araştırma analisti Ben Barringer şunları söyledi: “ABD ile Çin arasında artan ticari gerilimler, yarı iletken endüstrisini, salgından önce bile belirsizliğe sokmuştu.

“Şuan yaşadığımız çip kıtlığı, belirli ülkelerin tedarik zinciri açısından ne kadar önemli hale geldiğini ve yarı iletkenlere erişimin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.”

Geçen ay Teksas’taki olumsuz hava koşulları nedeniyle yonga üretim tesisinin kapatılması Samsung’un sorunlarını daha da kötüleştirdi.

Tayvanlı araştırma şirketi TrendForce, kapatmanın bu yılın ikinci çeyreğinde küresel akıllı telefon üretimini% 5 azaltabileceğini tahmin etti.

Barringer üreticiler için, “Mutlak talepler ile ilgi çekici olabilecek ürünler arasında ayrım yapmaya çalışıyorlar,” diye ekledi.

Makanoucchi

PC donanım meraklısı. Teknoloji, anime ve PC oyunlarına tutkulu. HardwareTurk aracılığı ile teknolojik gelişmeleri sizin için yorumluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu