TEKNOLOJİ

Sony FX3 Fiyatı ve Özellikleri

Sony FX3 (ILME-FX3) kamera, bugün “Sony’nin Cinema Line ailesinin en son üyesi” olarak tanıtıldı. Bu cihaz, Sony’nin sinema serisindeki en iyi özelliklerinin Alpha serisi aynasız kameraların gelişmiş görüntüleme özellikleriyle karıştırılarak geliştirilmesi sonucu ortaya çıkan bir ürün.

Sony FX3, E mount lens sistemiyle çalışan, değiştirilebilir lens’li dijital kameradır. FX3, 35 mm tam kare (35,6 x 23,8 mm), Exmor R CMOS sensör ile desteklenmiş. Söz konusu sensörle, hareketli filmler için yaklaşık 10,2 megapiksel, hareketsiz görüntüler için 12,1 megapiksel ve “maksimumda 12,9 megapiksel” video çekebilir.

FX3, Hızlı Hibrit otomatik odaklama, aşama algılamalı otomatik odaklama ve kontrast algılamalı otomatik odaklama ile çalışabiliyor. EV-6 ila EV20 hassasiyetlerinde ve F2.0 lens takılıyken ISO 100 çalışabiliyor. Görüntü sabitleme, lens özelliklerine bağlı olarak gövde içi 5 eksen dengelemeli Görüntü Sensörünün kaydırma mekanizması ile sağlanıyor. Ayrıca cihaz S-Cinetone renk tonuna sahip.

Kullanıcılar, 4264 x 2408 [16: 9] çözünürlüklü full-frame görüntü sensöründen kameranın HDMI terminali ile harici bir kayıt cihazına 16 bit RAW veri çıkışı ile kayıt alabilir. Bu yöntem ile 24p, 25p, 30p, 50p ve 60p kare hızlarında kayıt alınabilir. Kullanıcılar ayrıca bu makinenin BIONZ XR işlemcisiyle 4K 120 fps video kaydedebilir.

Bu kamera FTP dosya aktarımı(Kablolu LAN (USB-LAN), USB internet paylaşımı veya Wi-Fi ile çalışabiliyor. Ayrıca NFC tip 3, 2,4 GHz ve 5 GHz bant internetten dosya transferi yaparken WEP / WPA-PSK / WPA2-PSK güvenlik sistemlerini kullanabiliyor.

Ürün kutusunda Kamera’nın yanı sıra bir Pil Şarj Cihazı (BC-QZ1), Gövde kapağı, Tutma yeri kapağı, Güç kablosu, Şarj Edilebilir Pil NP-FZ100, USB-A – USB-C kablosu (USB 3.2) ve bir XLR tutma birimi bizlere sunulmuş.

Cihazın Ana Özellikleri şu şekilde;

  • 10.2MP Full-Frame CMOS Exmor R Sensör
  • UHD 4K – 120 kare video çekimi | 1080p – 240 kare video çekimi
  • Çekim kafesi olmadan da kullanılabilecek ergonomik ve şık tasarım
  • 10-Bit 4:2:2 XAVC S-I,16-Bit Raw video çekimi ve kayıt
  • S-Cinetone/S-Log3/HLG, 15+ DR
  • çıkartılabilir 2 x XLR/TRS tutma aparatı
  • Faz Algılama Otomatik odaklama / Yüz İzleme / Göz takip ve odaklama
  • 80 -409,600 arası genişletilmiş ISO yelpazesi
  • Çift CFexpress TipA/SDXC Hafıza Kartı slotu

Sony FX3 full frame Cinema Line kamerası Mart 2021’de piyasaya sürülecek. Sony FX3 fiyatı Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 3.900 USD olacak. Kanada’da ise 5.000 Kanada Doları’ndan başlayacak. Ürün Mart ayında Amerika’da ki Sony yetkili satıcılarında satışa sunulacak ancak Türkiye’ de ne zaman satışa sunulacağı merak konusu.

Kamera’ nın fiyatı tabii ki ucuz değil. Hobi olarak çekim yapan kişilerin ulaşması biraz güç olacak gibi görünse de bu işi hem hobi hem ticari olarak yapan kişiler tarafından bir fetiş aracı olarak alınabilir duruyor.

Ben şahsen her çıkan yeni teknoloji video kamerasını satın almak ve hobi çekimlerim için fazladan bir cihazı daha arşivime eklemek istiyorum ancak bu kamera Türkiye fiyatı benim için de biraz ulaşılmaz olacak gibi duruyor.

Makanoucchi

PC donanım meraklısı. Teknoloji, anime ve PC oyunlarına tutkulu. HardwareTurk aracılığı ile teknolojik gelişmeleri sizin için yorumluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu