TEKNOLOJİ

Spotify HiFi Hizmet Verecek

Spotify uzun süredir üzerinde çalıştığı HiFi yani kayıpsız yüksek kalitede müzik hizmetini Dün yapılan “Stream On” isimli etkinlikte duyurdu. Hizmet öncelikle seçilen belirli ülkelerde denenecek.

Mevcutta Spotify 96-160 kbps kalitesinde dinleti sağlayabiliyor ve bu maksimumda 320 Kbps’ i görüyordu. Bu yeni hizmet ile beraber CD kalitesinde yani 1.411 Kbps hizmet verebilecek.

Bu hizmeti zaten Amazon ve Tidal uzun süredir veriyorlardı. Şimdi Spotify’ da bu seviyeye çıkıyor. Amazon bu hizmeti $14,99/ay veya Prime abonelere $12,99 olarak satıyordu. Tidal ise $19,99′ dan servis sağlıyordu. Spotify’ ın ise fiyatları henüz açıklanmadı ancak bu iki platforma daha ekonomik alternatif olmasını bekliyorum. Tabii son dönemde sıkça duyduğumuz “Türkiye’ ye özel fiyatlama politikası” bekliyoruz. Çünkü alım gücümüzün düşmesi bizi hobi harcamalarından çok daha fazla uzaklaştırmaya başladı. Spotify bu yüksek nüfuslu ülke’ nin gelirini HiFi ile biraz arttırabilir. Bu hizmetin ülkemizde aktif olması durumunda HiFi kulaklık satışlarında da artış olmasını bekliyorum.

Ayrıca etkinlikte Spotify’ ın Bangladeş, Pakistan, Nijerya gibi 80 yeni ülkede daha hizmet sunmaya başlayacağı duyuruldu.

Son olarak Spotify platforma dahil olan sanatçılara parçalarına daha fazla görsel döngü ekleme imkanı sağlayacak. Bu hizmet ile Spotify’ da ki görsel deneyimin de arttırılması ile beraber platforma daha yüksek değer katılması planlanıyor.

Makanoucchi

PC donanım meraklısı. Teknoloji, anime ve PC oyunlarına tutkulu. HardwareTurk aracılığı ile teknolojik gelişmeleri sizin için yorumluyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu