TEKNOLOJİ

Uzaydan Gelen İnternet: Starlink

Yaptığı yenilikçi işlere bir yenisini daha ekleyen Elon Musk uzun süredir test aşamasında olan (bazı bölgeler için hala geçerli) Starlink internet hizmetini beta olarak kullanıma sundu.

Yeryüzüne olabilecek en yakın seviyede konumlandırılmış 1000 üzerinde uydu düşünün ve önümüzdeki yıllarda uydu sayısının 42.000 olması planlanıyor. Yanlış okumadınız Dünya’nın çevresini tamamen uydularla çevrelemeyi planlıyor, böyle olması her yere kesintisiz internet sunacağı anlamına geliyor.

Peki bu beta süresi boyunca internet bağlantı hızları ne olacak?

Starlink sistemlerini geliştirdikçe ve gönderilecek uydularda ki artışla beraber internet hızının artacağını (50-200mbps) ve gecikme sürelerinin(20-40ms) azalacağını belirtiyor.

Starlink uyduları normal uydulara göre 60 kat daha yakın olduğundan dolayı daha yüksek hızları ve daha düşük gecikme sürelerini görmemiz kaçınılmaz duruyor.

Nasıl başvururum?

https://www.starlink.com adresine girip mailinizi ve adresinizi yazıyorsunuz, hizmetin şu an için desteklenmediği yerlerde aşağıda ki görüntüyle karşılaşacaksınız. İlk sipariş veren ilk alır mantığıyla çalışıyorlar. Bu arada depozito ödemeniz ürünün elinize ulaşacağı anlamına gelmiyor. Aksi halde ödediğiniz depozito tarafınıza iade ediliyor.

Hizmetin desteklendiği yerlerde ise aşağıda ki şekilde bir ekranla karşılaşacaksınız.

499$ karşılığında anten ve modemin yer aldığı ekipman kutusu satın alıyorsunuz. Kargo ücreti olan 50$ sipariş verilirken tarafınızdan ödeniyor. Aylık 99$ hizmet bedeli bulunuyor. Gelecek olan kutunun görüntüsünü aşağıda görebilirsiniz. Şu an Türkiye’de olmadığı için ₺ fiyatı belli değil.

Tillabey

Bilgisayar teknisyeniyim ve işim sebebiyle teknolojiyle fazlasıyla ilgiliyim. Tabii bilgisayar oyunları en büyük vazgeçilmezim. HardwareTurk.com adresinden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu