TEKNOLOJİ

Vücut Isısını Elektrik Enerjisine Çeviren Cihaz Geliştirildi.

University of Colorado Boulder’daki araştırmacılar, insan vücut ısısını kullanarak biyolojik bir pile dönüştüren yeni, düşük maliyete sahip giyilebilir cihaz geliştirdi. 

Science Advances dergisinde açıklanan cihaz, cilde temas eden herhangi bir aksesuar gibi takabileceğiniz kadar esnek olduğunu belirtirken aynı zamanda, vücudun iç sıcaklığını elektriğe dönüştürmek için termoelektrik jeneratörleri kullanarak kişinin doğal ısısını kullandığını belirtti. 

Makalenin kıdemli yazarı Jianliang Xiao, “Gelecekte, giyilebilir elektronik cihazlarınıza bir pil dahil etmek zorunda kalmadan güç sağlayabilmek istiyoruz” dedi.

Cihazın cilt alanının her santimetrekaresi için yaklaşık 1 volt enerji üretebilir. Alan başına mevcut pillerin çoğunun sağladığından daha az voltaj elde edilebileceğini, ancak düşük voltaj gerektiren elektronik cihazlara güç sağlamak için yine de yeterli olacağını belirtti.

Cihazın esnekliği, hasar gördüğünde kendini iyileştirebilmesi ve tamamen geri dönüştürülebilmesi, onu sıradan elektronik cihazlara karşı bir alternatif haline getiriyor. Xiao, “ne zaman bir pil kullansan, o pil bitiyor ve sonunda değiştirmen gerekiyor. Termoelektrik cihazın güzel yanı, onu takabilmeniz ve size sürekli güç sağlamasıdır”.

Polyamine adı verilen esnek bir malzemeden yapılmış bir tabanla başlıyor, daha sonra bir dizi ince termoelektrik yongayı bu tabana yapıştırarak hepsini sıvı metal tellerle birleştiriyor. 

Hareket halindeki vücut yaptığınız harekete bağlı olarak ısı üretir ve çevrenizdeki havaya yayılır. Termoelektrik jeneratörler insan vücudu ile yakın temas halinde olduğundan normalde çevreye dağılacak ısıyı kullanabilmeyi amaçlıyor.

Tasarımda hala çözülmesi gereken karışıklıklar olsa da, grup cihazın 5-10 yıl içinde piyasada görünebileceğini düşünüyor.

Tillabey

Bilgisayar teknisyeniyim ve işim sebebiyle teknolojiyle fazlasıyla ilgiliyim. Tabii bilgisayar oyunları en büyük vazgeçilmezim. HardwareTurk.com adresinden takip edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu